Güncel

İlk 3 Durumlu Bit Işınlandı

Kuantum fiziği alanında bir ilki kutlamanın zamanı geldi: Bilim insanları kuantum fiziği alanında yaptıkları çalışmalarda ilk defa bir kütrit kuantum teleportasyonu sayesinde başka bir yere aktarılabildi. Kütrit, kuantum düzeyde saklanan bir veri çeşidi olarak adlandırılıyor.

Şu ana kadar, kuantum teleportasyon yani kuantum ışınlanması sadece kübitlerle gerçekleştirilebiliyordu. Yeni çalışmalar ise gelecekte kuantum ağlarının düşünüldüğünden çok daha fazla bilgiyi, çok daha az mühadaleye maruz kalacak şekilde aktarabileceğini gösterdi.

Ä°lgili resim

Araştırmalarda yeniyseniz eğer yazının devamındaki bilgiler sizin için rehber olacaktır. Günümüzde kullandığımız bilgisayarlarda bir bit yalnızca 2 halde bulunuyor. Bunlar da 0 ve 1 olarak adlandırılıyor. Yani ya 0 ya da 1’lerden oluşan bir yazılım arkaplanları olan bilgisayarlar kullanıyoruz. Kuantum bilgisayarlarda ise süperpozisyon adı verilen bu durumda hem 0 hem de 1 olarak bulunuyor.

Kütrit ise klasik duruma 2’yi de dahil ederek süperpozisyonu da koruyor. Bu da, tek bir seferde bilgisayarların alabileceği ve gönderebileceği veri oranlarını büyük boyutta artıran bir sistem haline dönüşüyor. Normalde bir byte oluşturmak için 256 farklı kombinasyon oluşturulabilir. Bu kombinasyon sayısına ulaşmak için kütrit çok daha az basamağa ihtiyaç duyuyor. Yine 8 basamaklı sistemde ise 6561 farklı kombinasyon oluşturmak gerekiyor.

Kuantum teleportasyon ise bir bilgiyi bir yerden başka bir yere aktarılmasıdır. Bunu sağlamak için de kuantum dolaşıklığı adı verilen bir özellikten yararlanılıyor. İki parça birbirine dolaşık şekildeyse birine olan bir şey diğerine de etki ediyor. Buradaki ışınlanma “teleportasyon” kavramı da aslında sanılanın aksine daha farklı bir ışınlanma. Burada bir kuantum parçacığına yüklediğimiz bilgiyi bambaşka bir yerdeki dolaşık parçacığa gönderme durumu söz konusu olabiliyor.

Baryum borat kristaller kullanarak fotonu çok yakın üç parçaya bölen bilim insanları, kütritleri kullanmanın da günümüzde artık mümkün olduğunu ortaya çıkarttılar. Her ne kadar sistem yavaş ve verimsiz de olsa geleceğimiz açısından umutlandırıcı haberler taşıyor.

Kaynak
ScienceAlert
Etiketler

Admin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı